Gotowanie to niezwykle doświadczenie, które daje o wiele więcej korzyści niż większość z nas zdaje sobie sprawę . Nie jest tajemnicą, że przygotowanie posiłków samemu to najlepszy sposób na kontrolowanie ilości i jakości spożywanych produktów spożywczych. Co ciekawe, badania wskazują, że korzyści zdrowotne wynikające z gotowania w domu mogą wpływać nie tylko na zdrowie fizyczne, ale także na zdrowie psychiczne. Gotowanie może mieć również działanie terapeutyczne.
Każdy z tych czynników jest ważny jeśli chodzi o samodzielne przygotowywanie posiłków ale skupię się na tych, które mogą mogą dać Ci zastrzyk radości, spełnienia czy satysfakcji. Czy nie o to w życiu właśnie chodzi? Kiedy podchodzisz do gotowania z uważnością , przekonasz się, że korzystasz z jego uspokajających aspektów. Stres związany z pracą, rodziną lub innymi obowiązkami może wykończyć, nawet jeśli oddziałuje na Ciebie tylko przez krótki okres czasu. Wówczas gotowanie może okazać się balsamem na napięte ciało i duszę.
Terapia poprzez gotowanie to nowy trend, który wzbudza zamieszanie w branży terapeutyczne. Długie terminy, rosnące koszty, więc może zanim dostaniesz się do terapeuty wypróbuj tej darmowej, dostępnej w każdej wolnej chwili terapii przez gotowanie. Pomyśl o tym tak — przygotowując jakiekolwiek danie, tworzysz dla siebie zdrowe pożywienie i zapewniasz mózgowi i ciału energię i siłę. Co więcej skupienie, uważność i rozwaga podczas tego procesu usypia i uspokaja zajęte codzienną gonitwą umysły.
Oto 8 powodów, dla których warto gotować potrawy dla siebie i rodziny:
1. Zwiększone poczucie spokoju
Profesor na University of Chicago, dr Mihaly Csikszentmihalyi, który po 20 latach studiowania różnych dziedzin psychologii odkrył pewną zależność: ponieważ gotowanie jedzenia jest podstawową ludzką umiejętnością, to zdolność do myślenia i spokojnego kontemplowania są zaostrzone kiedy przygotowujemy posiłek. Odkrył również, podczas gotowania w domu płyną tylko spokojne, konstruktywne myśli. Żadnych argumentów do konkurowania, żadnych kłótni. W kuchni jesteśmy spokojniejsi.
Wyzwania są dobre, a znużenie nie. Gotowanie zapewnia zdrową równowagę. Połączenie zaangażowania naszego mózgu i zapewnienia pożywienia dla siebie i innych prowadzi do korzyści psychologicznych. Kiedy z Przyjemnością zanurzasz się w wyzwaniu, które zapewnia podstawowe potrzeby i przyjemne rezultaty (np. jedzenie), nasze ciała są spokojnie wprowadzamy się w stan medytacji, kiedy świadomie gotujemy. Dosłownie: kiedy zatracasz się w sosie pomidorowym.
Sos pomidorowy po włosku. Jak przygotować pomidory dla zdrowia?
Niestety, nie doświadczysz tych uczuć podczas wrzucania gotowej pizzy do kuchenki mikrofalowej. Zamiast tego naprawdę zastanów się, co dodajesz do dania, gdy przygotowujesz posiłek od zera. Może wyjęcie kardamonu z szuflady i dodany do potrawy dopełni smak a dodatkowo wspomoże w odchudzaniu.
Rada: Staraj się gotować według przepisu, o którego istnieniu nigdy nie słyszałaś i ciesz się z kolejnego wyzwania.
–>Zioła w kuchni to najsilniejsze antyoksydanty w jedzeniu
3. Sprawia, że uśmiechasz się więcej
Udowodniono,, że kreatywność wieczorem wywoła Twój uśmiech dnia następnego. W badaniu
opublikowanym przez Positive Psychology naukowcy odkryli, że ci, którzy celowo uczestniczą w czynnościach twórczych, takich jak gotowanie wieczorem, są bardziej
entuzjastycznie nastawieni następnego dnia niż ci, którzy tego nie robili. Pomimo, że wolimy leżeć przed telewizorem to warto poświęć trochę czasu na przygotowanie
jedzenia, aby nasz mózg pozostawał świeży i pomysłowy.
Ćwiczenia mają na celu pielęgnowanie mięśni po ośmiogodzinnym siedzeniu a kreatywna stymulacja mózgu ma zwiększyć pozytywne nastawienie po całym dniu wpatrywania się w Excela.
Rada: Przygotuj sobie szybki posiłek na jutrzejszy obiad do pracy a uśmiech na twarzy pozostanie nie tylko w trakcie lunchu ale przez cały jutrzejszy dzień. Dzisiaj istnieją inteligentne urządzenia, które w szybki, łatwy sposób pomaga przygotować posiłki na cały dzień.
4. Zapewnia środowisko pozbawione stresu
W ten sam sposób, w jaki spacer czy rozciąganie uwalnia napięcie z ciała, zrobienie kilku głębokich oddechów i spokojne przygotowanie posiłku odpręża ciało i rozluźnia napięte stresem mięśnie. Badania dotyczące następstw gotowania opublikowane przez British Journal of Occupational Therapy wykazały, że wszystkie obserwowane w badaniu osoby wspominały o przyjaznym środowisku w kuchni.
Gotowanie było dla nich zajęciem wolnym od presji, a to z kolei poprawiało im nastrój. Winna jest serotonina, która sprawia, że czujemy się bardziej zrelaksowani, swobodniejsi i uwolnieni od wszelkich ukrytych napięć. Prawdziwe odprężenie to sumienne gotowanie, kiedy jesteśmy wolni od wszelkich deadline-ów i kariero-zależnych oczekiwań. Oczywiście możesz pomyśleć , mam małe dzieci, które chciałyby, aby na stole była pizza, a nie faszerowana papryka, ale to cały ten proces jest ważny – i oboje wiemy, że uwielbiają jedzenie, cokolwiek to jest …
Rada: Ugotuj coś wyszukanego aby wyjść ze strefy komfortu i delektuj się tym.
Stres nasz cichy zabójca. Trucizna w twoim mózgu, która żyje przez lata.
5. Wzmacnia pewność siebie
Nieunikniony jest fakt: podczas gotowania możemy ponieść porażkę.
Ciasteczka się przypalają, ryż staje się papkowaty, stek przypala się i to jest piękne. To właśnie poprzez próby i błędy opracowujemy swoje przepisy, które mogą być przechowywane w szafkach naszej rodziny dla przyszłych pokoleń. Wzmacnia się również nasza umiejętność do pozytywnego nastawienia.
Ci, którzy eksperymentują w kuchni wiedzą, że gotowanie jest czynnością twórczą, która po zakończeniu daje nam poczucie spełnienia. Budowanie wytrwałości to trudny proces.
Zazwyczaj człowiek potrafi być nieugięty, wytrwały pod wpływem silnej, zewnętrznej presji czy dla wysokiej nagrody. Zamiast tego buduj swoją siłę, pewność siebie, gotując potrawy, gdzie stawką jest czysta satysfakcja.
Rada: Wypróbuj nowy przepis i poproś o opinię, a następnie powtórz i zaserwuj kolejne nowe danie.
6. Rozwija koncentrację
Zatracanie się w oglądaniu telewizji po długim, stresującym dniu pracy jest wysublimowane – rozumiem to. Ale zamiast tego spróbuj tego, co zobaczysz, doświadczysz na żywo. Uważne gotowanie zapewnia nam namacalny i wartościowy sposób na wypełnianie czasu, skupia mózg i zwiększa zdolność wykonywania zadań również poza kuchnią. Relaks i satysfakcja mogą wydawać się jak mieszanie oleju roślinnego z wodą, ale podczas przygotowywania posiłku są one zbieżne.
Rada: Bądź dumny z tego, że gotujesz na 100% nowe dania a sprawisz, że twoje kubki smakowe i przyszłe JA będą szczęśliwe.
7. Wzmacnia Twoje zmysły
W procesie świadomego gotowania ważne jest wyczuwanie każdego składnika, wąchanie każdej przyprawy i słyszenie bulgotania gotującej się potrawy. Badania potwierdzają, że celowy wybór tego, na czym się skupiamy, pomaga wyostrzyć zmysły i bawić się pracą kreatywną i nie ciężką.
Zajęcia kulinarne wymagają czasu, a dodanie do nich medytacyjnego nastawienia tylko zwiększy to wyzwanie. Jednak determinacja i oddanie zdrowszej formie gotowania przyniosą nowy sposób myślenia ZEN. Oczywiście nie oznacza to, że kuchnia ma się zamieniać się w studio jogi, ale dzięki pięknym dodatkom , takim jak np piękny nowy fartuszek, powstaje uspokajająca atmosfera.
Rada: Dotknij, powąchaj każdy składnik potrawy zanim go wrzucisz do garnka. Następnie zwróć uwagę jak one zmieniają się po ugotowaniu.
8. Zwiększa Poczucie kobiecości
Gotowały nasze prababcie, babcie, mamy, a my…? My… – niestety coraz rzadziej zadajemy sobie trud przygotowywania posiłków samodzielnie i zapominamy o wspaniałym kunszcie gotowania. Dlaczego tak się dzieje? Coraz więcej z nas ma wrażenie, że doba się skróciła, a obowiązków mamy coraz więcej. W obliczu tego, rezygnujemy z gotowania we własnym domu, na korzyść dań gotowych. Nie zauważamy, że czas przeznaczony na doskonalenie zdolności kulinarnych, może być doskonałą formą wspólnego spędzania czasu, a dla niektórych z nas możliwością poznania nowych technik kulinarnych i nowych smaków.
Podkreślić należy, że dania gotowe, przygotowywane w nieznanych nam warunkach i z surowców o nieznanym pochodzeniu nie służą naszemu zdrowiu. Wielokrotnie jako praktykujący dietetyk spotykałam się z informacją, że pacjent nie potrafi gotować, rzadko to robi ( bo brak czasu….. ) i nie wie od czego zacząć.
Rada: Teraz ,kiedy już wiesz ile korzyści daje nam zwykłe gotowanie, dlaczego nie ubrać się w ładny fartuch? W przypadku codziennych przygód w kuchni, niezależnie od tego, czy flambirujesz, smażysz, czy po prostu przygotowujesz pyszną kanapkę, posiadanie ładnego, nowego fartucha do ubrania ,wydaje się dobrym pomysłem na rozpoczęcie. Podobnie jak zakładanie sukienki po raz pierwszy od miesiąca tylko dlatego, że jest niedziela , noszenie fartucha na wieczorną wyprawę z przepisami może być przełomowe. Może sprawić, że poczujesz się jak wytrawny szef kuchni za każdym razem, gdy wejdziesz do swojej kuchni — nawet jeśli jest w rzeczywistości aneksem kuchennym.
Kup sobie dobrej jakości lniany fartuch kuchenny, który możesz nosić podczas przygotowywania kolejnego kulinarnego arcydzieła dla ciała i ducha.