
Czy istnieje jakiś specjalna substancja klejąca, który łączy nas z innymi ludźmi? Przy okazji walentynek przygotowałam przewodnik po hormonach, które prowadzą nas do robienia szalonych, głupich rzeczy dla ludzi, których kochamy oraz o tym co jeść, co robić aby Walentynowa miłość romantyczna trwała wiecznie … Chemia w uczuciach czyli jak przedłużyć Walentynki na co dzień.
Według prawie każdej kultury na ziemi miłość jest najważniejszą rzeczą, jakiej możemy doświadczyć. Jestem pewna, że możesz znaleźć cytaty z Biblii, Szekspira lub Szymborskiej, które opisują miłość znacznie bardziej wymownie niż ja. Ale miłość, jak każde inne doświadczenie, można wyjaśnić reakcjami chemicznymi w naszym ciele. Większość biologów wskazuje na kilka różnych popędów, które powodują, że ludzie doświadczają miłości. Należą do nich popęd seksualny, preferencje partnera i przywiązanie. Substancje chemiczne aktywują te ścieżki i dezaktywują negatywne emocje. Ta podwójna moc może motywować i radować. Dzięki tym reakcjom ludzie nie tylko odczuwają pociąg fizyczny, ale także mniej obawiają się osądu społecznego, gdy doświadczają miłości. To niesamowite, że do takich niesamowitych emocji mogą doprowadzić nas konkretne substancje, które dodatkowo możemy kontrolować żywieniowo.
Dla większości Walentynki to kwiaty, masaż i poezja ( inaczej piękne słowa). Nauka odnosi się w takiej sytuacji do oksytocyny, prolaktyny, estrogenu i testosteronu. Według ekspertów wszystkie te 4 hormony miłosne odgrywają kluczową rolę w romansie i funkcjach seksualnych zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Hormony miłości
1. Estrogen
Estrogen jest podstawowym żeńskim hormonem płciowym, więc jest oczywiście związany z romansem. Nie stwierdzono wzrostu estrogenu u zakochanych, ale jest niezbędny do rozwoju popędu seksualnego. Ważne są wysokie poziomy estrogenu; niski poziom może prowadzić do depresji i nastroju, a wysoki poziom estrogenu może blokować wychwyt serotoniny ( tak działa większość antydepresantów), dodatkowo wyzwalając pociąg seksualny.
2. Testosteron
Testosteron, męski hormon płciowy, jest silnie związany ze zwiększonym uczuciem przyciągania. Stymuluje uczucie miłości, pożądania i opieki ojcowskiej u mężczyzn, co prowadzi do wzrostu oksytocyny. Kiedy kobiety mają kontakt z męskim testosteronem podczas stosunku, może nawet podnieść poziom ich oksytocyny.
3. Prolaktyna
Prolaktyna, hormon płciowy produkowany przez przysadkę mózgową. Hormon ten, kojarzony jest z wieloma funkcjami, zarówno u kobiet jak i mężczyzn, jak produkcja spermy czy mleka. Jest też ważną substancją regulującą poziom pobudzenia seksualnego. W sytuacjach długo utrzymującego się napięcia emocjonalnego poziom prolaktyny rośnie. Fizjologicznie poziom prolaktyny rośnie po orgazmie, powodując uczucie zaspokojenia. Stałe utrzymywanie się wyższego stężenia prolaktyny zatem może powodować obniżenie libido.
Kluczowe jednak wydają się być zależności pomiędzy prolaktyną, androgenami i dopaminą. Prolaktyna jest odwrotnie związana z dopaminą. Dopamina to neurochemiczny związek pragnienia a co za tym idzie uzależnienia. Wszystkie uzależniające substancje ( alkohol, palenie, narkotyki) powodują wzrost dopaminy. Orgazm jest to największa legalna eksplozja dopaminy dostępna dla ludzi. Ten niezwykły silny motywator jest przyczyną dlaczego ludzie zawsze interesowali się seksem. Ale jak wszystko co uzależnia i dlatego stosowane w nadmiarze staje się chorobą.
Chińscy taoiści zaobserwowali niepokojący fenomen już tysiące lat temu. Według Mantak’a Chia mędrcy zaobserwowali, że wiele przestępstw jest często popełnianych po seksie, ponieważ łatwo jest wpaść w uczucia strachu oraz gwałtowności. Zauważyli również, że antypatia może zbudować się w intymnym związku między partnerami w wyniku nie komfortowego uczucia spadku, lub wyczerpania (wysokiej prolaktyny, dopaminy) po orgazmie.
Najlepsze w tym wszystkim jest to, że taoiści znaleźli rozwiązanie naturalne tych problemów, a dokładnie nauka seksu bez nadmiernej stymulacji siebie dużymi dawkami dopaminy (orgazmu lub głodnego zachowania). Dzięki temu neurochemiczna równowaga jest zachowana….
4. Oksytocyna
Oksytocyna jest również uwalniana przez podwzgórze i jest przechowywana w przysadce mózgowej. Jest uwalniany do krwi podczas seksu i czynności, takich jak karmienie piersią. Oksytocyna jest związana z przywiązaniem i wiązaniem. Receptory oksytocyny znajdują się w pniu mózgu i są powiązane zarówno z romantyczną, jak i matczyną miłością. Badania inne sugerują też, że lokalizacja tych receptorów może być związana z monogamią.
Wydzielanie jej z części nerwowej przysadki zachodzi na drodze odruchowej w wyniku podrażnienia receptorów brodawek sutków lub receptorów szyjki macicy i pochwy. Wśród czynników hormonalnych wpływających na wydzielanie oksytocyny estrogeny wzmagają jej wytwarzanie, a progesteron hamuje. Wzmożenie wydzielania oksytocyny powoduje silny skurcz macicy, co przyspiesza akcję porodową, w czasie zaś stosunku płciowego umożliwia transport nasienia w kierunku jajowodów.
Oksytocyna obniża poziom lęku, agresji i stresu. Hamowanie lęku odbywa się pośrednio przez oksytocynę, która działając na neurony okolicy zewnętrznej i bocznej wyzwala aktywność GABA.
Pożądanie u kobiet a równowaga hormonów miłości
Estrogen wpływa bezpośrednio na obrzęk i nawilżenie pochwy i reguluje „podatność” kobiecych narządów płciowych na aktywność seksualną. Niektóre dowody sugerują, że testosteron koreluje również z pożądaniem i satysfakcją seksualną kobiet.
Estrogen i testosteron nie są jedynymi hormonami związanymi z seksualnością kobiet. Prolaktyna, „hormon laktacji , ogólnie nie ma wpływu na libido u kobiet normalnie jeżdżących na rowerze, ale może tłumić pożądanie seksualne, gdy poziom jest zbyt wysoki. W sytuacjach długo utrzymującego się napięcia emocjonalnego poziom prolaktyny rośnie. Kobiety, które zbyt ekstremalnie korzystają ze sportu rowerowego mogą mieć podwyższoną prolaktynę a tym samym obniżone libido.
Prolaktyna jest hormonem, który jest mało znany, ale może mieć głęboki wpływ na pożądanie i inne problemy dlatego szkoda, że dzisiaj wielu endokrynologów ignoruje ten hormon.
Oksytocyna, „hormon przytulania”, wywołuje skurcze macicy i ułatwia wyrzut mleka po porodzie. Podwyższony poziom pojawia się podczas orgazmu, ale jego rola w pożądaniu seksualnym kobiet nie jest tak wyraźna, jak u mężczyzn. W rzeczywiście, oksytocyna jest powiązana zarówno ze zwiększonym, jak i zmniejszonym pożądaniem seksualnym u kobiet. Nowe badania z 2019, opublikowane w Nature Communications, podkreślają, jak przestarzałą jest dzisiaj teoria oksytocyny dotycząca ograniczenia jej roli do „hormonu przytulania”. Badania sugerują, że ten hormon również bierze udział w regionach mózgu skorelowanych z apetytem, doświadczaniem nagród i oczekiwań, a także relacjami społecznymi.
Wynik badań wskazuje również, że oksytocyna jest bardziej hormonem regulacyjnym , który pomaga ciału utrzymać homeostazę, który może wpływać na zachowania społeczne. Stara się zachować stabilność w zmieniającym się środowisku człowieka. Ale szerszy znaczeniu tego hormonu będzie w dalszej części artykułu.
Hormonalna poezja u mężczyzn
Hormony odgrywają różne role w męskiej seksualności. Prolaktyna jest hormonem „stop, wystarczy”, oksytocyna „hormonem bratniej duszy” a estrogen „żebrem męskiej seksualności Adama”, natomiast testosteron „hormonem pożądania”.
Testosteron jest silnie skorelowany z popędem seksualnym u mężczyzn. Należy tu jednocześnie podkreślić, że wysoki poziom testosteronu nie koreluje z funkcjami seksualnymi. Niewielki spadek poziomu testosteronu może wpływać na pożądanie seksualne i satysfakcję seksualną, podobnie jak wskazówki wizualne i problemy w związku.
Natomiast Niski poziom testosteronu rzadko jest przyczyną zaburzeń erekcji. Całkowity poziom testosteronu musi być bardzo niski (<150 ng / dl), aby nastąpiły zaburzenia erekcji , a nawet wtedy wielu mężczyzn nadal
ma normalną erekcję. Po prostu brakuje im pożądania seksualnego.
W rzeczywistości estrogen jest ważniejszy dla normalnej męskiej funkcji seksualnej niż wcześniej sobie uświadomiono. Estrogen i testosteron „dostarczają paliwa, ale nie ognia”, powiedział. Innymi słowy, żaden hormon sam nie może wywołać wzajemnego przyciągania się pary, jeśli nie ma „tego czegoś” na początku.
Kiedy mężczyźni uprawiają seks z partnerką, stężenie prolaktyny we krwi wzrasta w większym stopniu niż u mężczyzn doświadczających orgazmu poprzez masturbację. Prolaktyna prawdopodobnie jest odpowiedzialna za
natychmiastowy spadek pożądania seksualnego i pojawienie się senności po orgazmie. Wynika z tego Panowie, że zdecydowanie więcej przyjemności daje seks z partnerką…
Oksytocyna wydaje się mieć bardziej „subtelny” wpływ na zachowanie mężczyzn. Kilka ostatnich badań dokumentuje wpływ hormonu na emocjonalne aspekty męskiej seksualności. Na przykład mężczyźni , którym w pewnym badaniu podawano oksytocynę, oceniali swoje partnerki jako bardziej atrakcyjne w porównaniu z nieznanymi kobietami.
Inne ostatnie badania sugerują, że oksytocyna u mężczyzn zwiększa ich empatię i szybkość reakcji na wskazówki płynące z mimiki twarzy.Także zwiększa aktywność w obszarach mózgu związanych z podnieceniem, nagrodą, pamięcią i więzami społecznymi i zwiększa ich gotowość do dzielenia się emocjami.
Wszystko czego potrzebujesz to miłość, wdzięczność i oksytocyna
Jak zauważyliście to hormony potrafią komplikować miłość zarówno na poziomie fizycznym jak i emocjonalnym. Muszą być zachowane w ciągłej równowadze, nie może być ich ani za dużo ani za mało. Dlatego moje klientki wiedzą jak ważne są śniadania zależne od cyklu menstruacyjnego dla utrzymania zdrowia. Ale tutaj w tym bardzo subtelnym temacie miłości ważnym jest hormon, który reguluje resztę i utrzymuje homeostazę – Oksytocyna.
Być może dlatego gen receptora oksytocyny, OXTR, należy do najlepiej zbadanych genów w ludzkim genomie.
Co robi oksytocyna w naszym organizmie
- Zmniejsza stany zapalne i poprawia gojenie się ran.
- Zwiększa zainteresowanie seksualne kobiet mężczyznami.
- Wywołuje uczucie zadowolenia, zmniejszenie niepokoju oraz poczucie spokoju i bezpieczeństwa w towarzystwie partnera.
- Nieznacznie zmniejsza wydalanie moczu i sodu.
- Pośrednio hamuje uwalnianie hormonów stresu, takich jak kortyzol.
- Zwiększa zaufanie i hojność.
- Zmniejsza strach przed zdradą.
- Sprawia, że ludzie są bardziej ufni – tylko wtedy, gdy nie ma powodu, by być nieufnym.
- Hamuje reakcje strachu, hamując aktywację ciała migdałowatego.
- Wzmacnia wszystkie emocje społeczne, ponieważ oksytocyna (nosowa) również zwiększa zazdrość i (radość z cudzego upadku, nieszczęścia ( jeśli te emocje dominują).
- Zwiększa romantyczny pociąg do partnera i przywiązanie ( zarówno u mężczyzn jak kobiet) i pomaga zwiększać wierność w relacjach monogamicznych.
- Zwiększa empatię u zdrowych mężczyzn.
- Zmniejsza pamięć o złych doświadczeniach i zwiększa pamięć na informacje społeczne.
- Hamuje rozwój tolerancji na różne uzależniające leki (opiaty, kokainę, alkohol) i zmniejsza objawy odstawienia.
- Zwiększa faworyzowanie w grupie.
- Zwiększa lęk przed nieprzewidywalnymi ludźmi i ich ewentualnym zachowaniem ( instynkt samozachowawczy).
- Wzmacnia zachowania antyspołeczne wobec nieznanych osób .
- Promuje zachowanie etnocentryczne . W ten sposób postawiono hipotezę, że hormon ten może być czynnikiem ksenofobicznym.
- Promuje nieuczciwość, gdy wynik kłamstwa był korzystny dla grupy, do której należała jednostka ( integracja w grupie).
- Hamuje nadmierny apetyt
Wynika z powyższego, że oksytocyna to hormon, którego ilość należy zwiększać cały czas.
Co hamuje wydzielanie oksytocyny:
- Methamfetamina
- Palenie papierosów , marihany
- Bisfenol A ( uwaga na kosmetyki, plastiki go zawierające oraz nie gotować, nie piec nic w woreczkach plastikowych, foliowych. Wodę mineralną kupować tylko w szkle szczególnie latem)
- Progesteron
- 17-beta-estradiol
Co zwiększa oksytocynę
- Odpowiednia podaż wapnia w diecie. Wapń działa dwukierunkowo gdyż zarówno zwiększa jaki hamuje wydzielanie oksytocyny.
- Zapewnienie w codziennej diecie witaminy C pochodzącej z owoców i warzyw
- Magnez – kluczowy minerał, który relaksuje organizm i i zapewnia zdrowie psychiczne, serca, kości , włosów, jakość snu, reguluje metabolizm cukru i wiele innych. To najważniejszy minerał i jedyny, który bezpiecznie może być suplementowany. Występuje w żywności pochodzenia roślinnego: orzechach, nasionach oleistych, strączkowych oraz produktach pełnoziarnistych.
- Szafran – to cudowna ale i najdroższa przyprawa świata, która zwiększa oksytocynę i oddziałuje leczniczo na największe cywilizacyjne problemy. Znosi nerwice wegetatywne, obniża napięcie mięśni szkieletowych i gładkich, uspokaja drżenie i niekontrolowane nadmierne pobudzenie ruchowe. Nie upośledza przy tym procesów psychicznych i koncentracji, wręcz przeciwnie, na wiele osób działa psycho-stymulująco, poprawia proces zapamiętywania i odtwarzania informacji. Pomaga w koncentracji psychicznej i ruchowej. Znosi objawy depresji i stresu. Pobudza płciowo, dlatego uważany jest za afrodyzjak. Pobudza miesiączkowanie i erekcję, ułatwia i wzmaga skoncentrowanie się na akcie płciowym i fantazjach seksualnych. Wzmaga ukrwienie narządów płciowych. Działa żółciopędnie, antyseptycznie i pobudza czynności przewodu pokarmowego. Obniża poziom cholesterolu we krwi, hamuje rozwój miażdżycy. Nasila skurcze macicy, dlatego nie należy podawać szafranu kobietom ciężarnym. In vitro wykazuje wpływ przeciwnowotworowy.
Co jeszcze zwiększa oksytocynę:
- estrogeny
- zakochanie
- probiotyk – lactobacillus Reuteri
- masaż ciała
- dotyk fizyczny, głaskanie (minimum 20 min)
- relaksująca muzyka
- ćwiczenia fizyczne
W zawiązku z powyższym zalecam na Walentynki, lekkostrawne danie wegetariańskie z dodatkiem kilku igiełek szafranu plus 20-minutowy masaż pachnącymi olejkami, przy relaksujące muzyce w celu uwolnienia oksytocyny. To wszystko może okazać się idealnym środkiem, który wzmocni Walentynkowy romans.
Zawarte tu informacje mają charakter ogólny i nie stanowią porady. Zawsze konsultuj swój stan zdrowia z dietetykiem bądź lekarzem.