Kto śpi krótko – przybiera na wadze?

Występowanie zarówno otyłości jak i problemów ze snem określa się dzisiaj mianem globalnej epidemii. Czy jest tu jakaś zależność, czy tylko przypadkowa zbieżność ?

Każdy widzi, że osób z nadwagą i otyłych w Polsce i na świecie stale rośnie .W Polsce odsetek tych osób wynosił 27% w latach 90tych a obecnie wynosi prawie 60 %. Czyli ponad 2x więcej Polaków ma problem z nadmiarem kilogramów.

Problem bezsenność obecnie dotyka około 50% Polaków. W latach 90tych ten odsetek wynosił 25% . czyli w ciągu 30 lat podwoił się. Podobnie jak w przypadku nadwagi i otyłości. Czy to przypadek?

Po prostu, kto śpi krótko to przybiera na wadze?

blank

Epidemia niedoboru snu głównym sprawcą epidemii otyłości ?

Jak wynika z licznych dowodów naukowych epidemia niedoboru snu jest prawdopodobnie jednym z głównych sprawców epidemii otyłości.

Oczywiście sen sam w sobie nie spowoduje utraty masy ciała, ale, jeżeli występuje zbyt mała ilość godzin snu lub sen nie jest dobrej jakości, to funkcjonowanie metabolizmu nie będzie prawidłowe. Z powodu niedostatecznego snu, organizm traci zdolność skutecznego przerabiania przyswojonych kalorii, zwłaszcza stężenia cukru we krwi . Więcej o samej cukrzycy w innym filmie.

Niska jakość snu vs. nadwaga i otyłość

Niska jakość snu może być zarówno konsekwencją, jak i przyczyną nadwagi i otyłości.

Według badań osoby z wyższym BMI śpią dłużej, a im wyższe BMI tym częstsze występowanie senności w ciągu dnia i tym większy stopień jej nasilenia.

Jednocześnie im większa masa ciała, tym jakość snu oceniana jest jako niższa.

Sen a hormony wpływające na apetyt

Na zwiększanie się obwodu w pasie wpływa szereg czynników.

Pierwszy wiąże się z z dwoma hormonami.

Człowiek potrzebuje 8-9 godzin zdrowego snu na dobę, podczas którego organizm reguluje stężenie 2 hormonów wytwarzanych przez tkankę tłuszczową: leptyny i greliny . Sa to hormony , które wpływają na poziom apetytu. Dla lepszego zrozumienia dodam: leptyna pochodzi od greckiego słowa leptos czyli szczupły. W dwóch badaniach osoby, które spały 5 lub mniej godzin na dobę, miały wyższy poziom greliny – hormonu głodu, który pobudza apetyt – oraz niższy poziom leptyny – hormonu sytości , który tłumi apetyt. Czyli dokładnie odwrotnie niż ci, którzy spali 8 godzin na dobę, dzięki czemu ich apetyt na niezdrowe przekąski był zdecydowanie niższy

Co wiecej, naukowcy amerykańscy opublikowali wyniki pokazujące, że ograniczenie ilości snu nocnego do 4godzin/dobę tylko przez sześć dni, u młodych mężczyzn zwiększał, chęć spożywania produktów wysokoenergetycznych, takich jak słodycze, produkty wysoko solone i produkty o wysokiej zawartości skrobi.

STRES -> ZABURZENIA SNU

NADWAGA -> OTYŁOŚĆ

Ważną rolę w walce z nadwagą i otyłością u osób z zaburzeniami snu odgrywa stres.

Zbyt mała ilość snu zmniejsza odporność organizmu na sytuacje stresowe. Jedzenie w tym przypadku używane jest jako sposób na rozładowanie napięcia oraz negatywnych emocji. Przewlekły stres może spowodować zwiększenie łaknienia oraz zaburzenia metabolizmu. Stresory o dużym nasileniu w około 75 % przypadków powodują bezsenność. Najczęstszą reakcją na stres jest spożywanie znacznej ilości pokarmów, co dotyka 80% osób .

Klasyczny przykład to młode matki które nalezą do grupy zagrożonej niedoborem snu , a dzisiaj dodatkowo zestresowane.

Otyłość a bezdech senny OBS

Obturacyjny bezdech senny jest chorobą na którą W Polsce może chorować od 200 do 400 tysięcy osób. Mężczyźni chorują na OBS 2– 4 razy częściej niż kobiety, u których do zachorowania dochodzi głównie w okresie menopauzy.

  • Epidemiologiczne wśród osób chorych na OBS, 70% to osoby otyłe.
  • Przyrost masy ciała o 10% zwiększa ryzyko zachorowalności 6-krotnie.
  • Natomiast redukcja masy ciała zmniejsza częstość występowania choroby.

Jest to niebezpieczna choroba i należy zgłosić się z nią do lekarza specjalisty. Zastosowanie medycznego aparatu służącego do terapii OBS zwieksza jakość snu a tym samym ułatwia proces odchudzania przy zastosowaniu odpowiedniej diety redukcyjnej

Podsumowując

Aby zmniejszyć ryzyko otyłości każdy samodzielnie musi zadbać o stanu zdrowia w zakresie odpowiedniego odżywiania, aktywności fizycznej i kontroli stresu w życiu codziennym. Przede wszystkim o najważniejszy – sen. Najprawdopodobniej sen jest najważniejszy w osiągnięciu i utrzymaniu nie tylko prawidłowej wagi ale głównie zdrowia i długowieczności.

Upewnij się więc, czy zdrowy sen, odpowiednia dieta i codzienny ruch są priorytetem na Twojej liście zadań każdego dnia.

Call Now Button