blankDostępne na rynku badania witaminy D obejmują jeden parametr całkowity poziom 25(OH)D będący sumą metabolitów witaminy Di D3.
Metoda ta jest obarczona dużym błędem i nie daje pełnego obrazu metabolizmu klinicznego witaminy D.

By sprostać najnowszym trendom medycyny spersonalizowanej w naszej Poradni wykonujemy  nowoczesne badanie metabolitów witaminy D. Badanie jest wykonywane metodą referencyjną  dzięki temu niezwykle precyzyjne określa selektywne, dokładne, ilościowe oznaczenie zawartości 4 metabolitów: 25(OH)D2, 25(OH)D3, 3-epi-25(OH)D3 oraz 24,25(OH)2D3.

Co nam to daje?
W ostatnich latach jednym z najczęściej polecanych suplementów diety jest witamina D. Ta grupa związków, o wielostronnym działaniu, ma niebywały wpływ na organizm ludzki.

Większość z nas jednak nie zdaje sobie sprawy co kryje się właściwie za terminem „witamina D”, i jak jej niedobór wpływa na nasze ciało oraz jak możemy sobie z  nim poradzić.
Rola witaminy D w utrzymywaniu prawidłowego stężenia wapnia we krwi, a tym samym odpowiedniej struktury i funkcji kośćca znana jest już od około 100 lat. Ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe była rozpowszechnionym w XIX i XX wieku lekiem na choroby kości tj. krzywica.

Rozpoczęte jednak w ostatnich latach szeroko zakrojone badania nad wpływem witaminy D na organizm ludzki ujawniły szereg jej innych zastosowań. Poza układem kostnym wpływa ona także na układy: nerwowy, mięśniowy, immunologiczny, krążenia i  rozrodczy.

Jej prawidłowy poziom zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby autoimmunologiczne (tj.: łysienie, bielactwo, łuszczyca, choroby tarczycy czy stwardnienie rozsiane), niektóre typy nowotworów (np. rak jelita grubego, prostaty lub sutka), cukrzycę (zarówno typu I, jak i II), choroby układu krążenia czy nadciśnienie tętnicze.

Metabolizm witaminy D
Metabolizm witaminy D jest bardzo złożony, a w jego efekcie powstaje wiele form o różnorodnym charakterze. Pod względem ilościowym we krwi dominują następujące związki:
–  główne prekursory aktywnej formy witaminyD 25(OH)D 25(OH)D2 i 25(OH)D3
  forma epimeryczna 3–epi–25(OH)D3
  katabolit 24,25(OH)2D3

25(OH)D jako metabolit o długim okresie półtrwania, występujący w stosunkowo wysokim stężeniu oraz regulowany jedynie przez syntezę skórną i wchłanianie jelitowe jest najlepszym wykładnikiem zaopatrzenia organizmu w witaminę D.

Metabolit 25(OH)D2 prekursor aktywnej witaminy D2 (Ergokalcyferol) pozyskiwany z diety  ze źródeł roślinnych i grzybów.

Metabolit 25(OH)D3 prekursor aktywnej witaminy D3 (Cholekalcyferol) pozyskiwany z diety  ze źródeł zwierzęcych , biosyntezy skórnej ( np. pod wpływem słońca), suplementacji.

Metabolit epi-1,25(OH)2D związek ten wykazuje pewne, ale nie wszystkie działania regulacyjne na gospodarkę wapniową. Charakteryzuje się znacznie niższym powinowactwem względem białka wiążącego witaminę D i wykazuje jedynie 2-3% powinowactwa do receptora VDR. Pula krążącego w krwioobiegu epi-25(OH)D (nierozróżnialna metodami pośrednimi) może stanowić nawet do 60% całkowitego stężenia 25(OH)D, zafałszowując wynik badania.

Metabolit 24,25(OH)2D – Dzięki aktywności 24–hydroksylazy indukowanej wysokimi stężeniami kalcytriolu degradacji ulegają zarówno metabolity 25(OH)D jak i 1,25(OH)2D co jest ważnym mechanizmem zapobiegania zatruciu witaminą D. Postuluje się, że powstający w procesie 24-hydroksylacji metabolit 24,25(OH)2D może być wskaźnikiem katabolizmu witaminy D i opisywać poziom jej samodegradacji.

Każdy z opisanych parametrów ma zupełnie inne działanie, a niewłaściwy poziom jego stężenia może wynikać z odmiennych przyczyn. Dlatego tak ważna jest jak najbardziej adekwatna ocena ich zawartości. Porównanie dostępnych metod oznaczania metabolitów witaminy D

Metoda LC-MS – metoda referencyjna wykonywana w Poradni dietetycznej Erbe

 Metody pośrednie (CLIA, RIA, ELISA) 

Daje możliwość dokładnego, ilościowego oznaczenia osobno stężeń metabolitów 25(OH)D2 oraz 25(OH)D3.

Umożliwia równoczesne, ilościowe oznaczenie innych istotnych metabolitów witaminy D: epimeru epi-25(OH)D3 oraz katabolitu 24,25(OH)2D3.

Daje pełniejszy obraz metabolizmu witaminy D określa ilość mniej aktywnego epimeru.

Jest metodą referencyjną o dużej dokładności bias rzędu 10%.

Jest metodą trudną w automatyzacji i skomplikowaną, wymagającą specjalistycznie wyszkolonego personelu.

Podają całkowite stężenie 25(OH)D bez podziału na poszczególne metabolity.


Nie wykrywają
innych metabolitów, które mogą interferować w oznaczenie i zawyżać wynik pomiaru.

Informują tylko o ogólnej puli metabolitu 25(OH)D.

W zależności od metody wykazują bias rzędu 20-50%.

Są łatwe w automatyzacji, nie wymagają specjalistycznej wiedzy analityka.

Dzięki zastosowaniu  przez nas metody referencyjnej (LC-MS/MS) umożliwiamy selektywne, dokładne, ilościowe oznaczenie zawartości metabolitów: 25(OH)D2, 25(OH)D3, 3-epi-25(OH)D3 oraz 24,25(OH)2D3.
Metoda ta ze względu na małą inwazyjność sprawdza się także podczas badania dzieci
.

Badanie to można również  wykonać samodzielnie w domu
Dokładny wynik, w postaci cyfrowej, dostarczany jest do osoby zlecającej badania w ciągu 7-14 dni.

Badanie Metabolitów witaminy D

Zadzwoń   601 327 873  aby uzyskać więcej informacji

 

Call Now Button