To moje ulubione danie, pochodzące z  tradycji kulinarnej Rzymu. Typowo rzymskim daniem jest risotto ze szparagami ( te same składniki tylko makaron wymieniasz na ryż i przygotowujesz jak typowe risotto), idealne na wiosenny czas zastojów, zmiennych nastrojów. Polecam to danie gdy obrzęki kończyn,  nadwaga, otyłość, miażdżyca i nadciśnienie. Danie na obiad, kolację, szybkie i proste w przygotowaniu. Makaron orkiszowy z zielonymi szparagami i pieczarkami portobello.

Uwagi dietetyka dotyczące potrawy

szparagi,pieczarki portobello, odchudzanie, miażdżyca

Wiosną, twoje ciało zaczyna pragnąć orzeźwiających twardych struktur  takich jak świeże zielone szparagi. Szparagi to silny diuretyk  który pomaga uwolnić  zastałą wiosenną wodę ( oczyszczanie, detoksykacja). Pieczarka ochładza krew, i tak jak szparagi oczyszcza naczynia z cholesterolu, przez co danie przydatne jest przy dolegliwościach naczyniowych, tj nadciśnienie i miażdżyca.

To pożywne danie dostarczające składników budulcowych nadaje się  na zmienne wiosenne temperatury, ale  też jest lekkie, łatwe do strawienia. Makaron orkiszowy  napełnia brzuch i wspiera nas, gdy sezon jest jeszcze wiosenny. Czarny pieprz udrażnia zapchane drogi oddechowe , a szparagi łagodzą suchy kaszel  natomiast pieczarki łagodzą kaszel mokry            (uwielbiam dietetykę tradycyjną, w której różnicuje się symptomy chorobowe, poprzez określenie smaków i termiki).

Jędrne zielone szparagi dodają świeżości do ciepłych, miękkich i odżywczych pieczarek.
Pecorino Romano to – obok parmezanu – najsłynniejszy włoski ser. Jest w stu procentach zrobiony z mleka owczego. Cenne źródło wapnia i dobrych tłuszczy, działa równoważąca na całość potrawy.

Delikatne w smaku danie, które również może polubić Twoje dziecko.
Wybrałam  makaron orkiszowy i pieczarki portobello gdyż są one dobrym źródłem selenu, który tutaj dodatkowo wspiera działanie oczyszczające   tego dania.
Ostrożnie z ilością jeśli masz wysoki kwas moczowy,  gdyż zarówno pieczarki jak i szparagi  zawierają puryny.  Nie oznacza to, że danie jest zabronione, gdyż  zawiera dużo antyoksydantów , które  poradzą sobie z negatywnym działanie puryn.  Jeśli Ci zasmakuje, to nie zjadaj całości, tylko podziel  danie na 2 posiłki lub/i dwa dni.
Więcej o szparagach dowiesz się tutaj
 a  o wartościach zdrowotnych i odżywczych pieczarek portobello – o ile jeszcze ich nie znasz – to czytaj dalej.

Pieczarki portobello

Przyjęło się mówić, że pieczarki nie mają w sobie zbyt wiele właściwości. Obalam ten mit! Są przede wszystkim bardzo dobrym źródłem białka, chociaż niepełnowartościowego, ale bardzo dobrego, szczególnie na dietach bezmięsnych. Osobiście od jakiegoś czasu, wybieram właśnie ten gatunek. Są nie wiele droższe od białej pieczarki i wg mnie, pomimo wielkości są twardsze i wyraźniejsze w smaku.

Pieczarka portobello. Jak ją rozpoznać?

pieczarka portobello

Portobello jest odmianą tego gatunku, pochodzi z Ameryki. Wyróżnia ją brązowy kolor kapelusza oraz większe rozmiary. Wysokość do 12 cm i ogromny kapelusz, osiągający nawet 10 cm średnicy.
Pieczarki Portobello charakteryzują się bogatszym smakiem, niż ich mniejsze, białe kuzynki, łatwiej też pochłaniają aromaty innych składników potrawy. Warto wspomnieć, że najwięcej wartości znajduje się w skórce kapelusza, dlatego grzybów tych nie musimy obierać. Wystarczy je dobrze umyć.

Wpływ fitozwiązków zawartych w pieczarkach portobello na zdrowie

Przyjęło się mówić, że pieczarki nie mają w sobie zbyt wiele właściwości. Obalamy ten mit! Są przede wszystkim bardzo dobrym źródłem białka, chociaż niepełnowartościowego, ale bardzo dobrego, szczególnie na dietach bezmięsnych.

Polifenole
Pieczarki zawierają w sobie również dużo związków z grupy polifenoli – związków fenolowych, przede wszystkim kwasów fenolowych, w porównaniu do innych gatunków pieczarek Stąd wynika duża aktywność przeciwutleniająca tych grzybów. Fenole rozprawiają się z wolnymi rodnikami, chronią nas przed starzeniem komórkowym, stresem oksydacyjnym, a także rozwojem nowotworów, miażdżycy i choroby Alzheimera.

Chityna i chitosan
Wśród węglowodanów zawartych w pieczarce portobello  na uwagę zasługują chityna oraz chitosan. Chityna jest polisachrydem budującym ściany komórkowe grzybów, jako składnik pożywienia pełni funkcje błonnika pokarmowego. Wykazano, że wpływa na zmniejszenie stężenia cholesterolu całkowitego oraz frakcji LDL, a także na zmniejszenie poziomu glukozy we krwi . Dodatkowo razem z chitosanem ogranicza wchłanianie tłuszczu z pokarmów i te dwa związki są często wykorzystywane w preparatach na odchudzanie. Nauka dzisiaj potwierdza, że pieczarki mogą być składnikiem diety zapobiegającym miażdżycy.

β-glukany
Są to polisacharydy, które wchodzą w skład ścian komórkowych grzybów, w diecie pełnią funkcję błonnika.. W pieczarkach portobello stwierdzono średnią całkowitą zawartość β-glukanów na poziomie 13,5 g/100 g suchej masy, co jest niewielką ilością w porównaniu do innych odmian pieczarek. Związki te mają bardzo silne właściwości immunomodulujące i przeciwutleniające. Mają wpływ na leczenie zespołu metabolicznego, poprzez obniżanie poziomu cholesterolu i poziomu glukozy we krwi, poprawę składu mikroflory jelitowej i dobre efekty odchudzające.
Wpływają także na redukcję poposiłkowego wyrzutu insuliny, co pomaga w leczeniu insulinooporności i cukrzycy typu II.

Witaminy i składniki mineralne
Witaminy występujące w tej odmianie pieczarki to przede wszystkim witaminy z grupy B, a więc B2, B3 (PP), B5, B9, a także niewielkie ilości witamin C, D oraz jodu, potasu, cynku, miedzi i selenu. Samo zdrowie!

Makaron orkiszowy z zielonymi szparagami i pieczarkami portobello

blank

Składniki:

1  pęczek        Szparagów ( świeże maja jędrne i kruche łodygi)                           
100g                Makaronu orkiszowego                                
1/4 łyżeczki     Pieprzu czarnego                                
1 filiżanka       Pieczarek portobello                                    
1/4 łyżeczki     Soli kamiennej                                 
1 łyżka             Olej z pestek winogron                                
4-5 szklanki     Woda  ( do gotowania makaronu                                                                           
2 łyżki              Peccorino Romano, starte
2 łyżki natki pietruszki lub rukola – posiekana

Przygotowanie:

1. Umieść wodę w średnim garnku na dużym ogniu i dodaj makaron , ugotuj ardente wg zaleceń producenta. Posolić na ostatnią minutę gotowania.
2. Podczas gotowania wody, podgrzej olej na patelni i podsmaż pokrojone w paski pieczarki do zbrązowienia. 
3. W międzyczasie posiekać szparagi na 4 cm kawałki ( główki oddziel od reszty). W osolonej lekko wodze gotuj kilka minut pokrojone szaragi, bez części z główkami. Przecedź i dodaj do pieczarek  razem z główkami szparagów i podsmażać pod przykryciem 3 -4 min. Na koniec posól i popieprz. Wyłącz gotowanie i pozostaw wszystko pod przykryciem do wymieszania aromatów
4. Na talerzu z porcją ugotowanego makaronu na wierz dodaj szparagi z pieczarkami, posyp serem peccorino i natką i można serwować ! Smacznego!


Call Now Button