Otyłość to również mnogość współistniejących chorób XXI w tj cukrzyca, problemy sercowo-naczyniowe, psychiczne i wiele innych. Dzisiaj wiele badań naukowych potwierdziło , że nadmiary tłuszczyku w ciele to kluczowy czynnik w powikłaniach przebiegu COVID, nowotworów i większości innych chorób.

Motywacja stanowi nieodzowny element w dążeniu do każdego celu, który chcielibyśmy zrealizować. Pomaga nam w trudnych chwilach, mobilizuje do dalszej pracy mobilizuje do działania. Dzięki niej droga jaką podążamy nabiera sensu i ma wpływ na nasze podejście do realizacji podjętego zadania.
Gdy chcemy zdecydowanie popracować nad jakością naszego życia, nad zdrowiem to kluczowym okazuje się świadome odchudzenie ze zbędnych kilogramów. Jak tego dokonać gdy ostatnie 3 lata przytłaczają nas niekończącymi się problemami, które dzieją się wokół. Tak naprawdę to właśnie w trudnych czasach potrzeba nam więcej zdrowia zarówno fizycznego jak i psychicznego aby poczuć siłę i wiarę we własną skuteczność. To najlepszy czas aby przestać martwić się sprawami, na które nie mamy wpływu i znaleźć sposób i zastanowić się nad motywacją do odchudzania.
Dziecko , pomimo początkowych porażek, nie poddaje się , upada , wstaje, upada, wstaje ….. aż do skutku. Zastanów się co mu daje siłę i co mu jej nie odbiera 🙂
Na jakie czynniki psychologiczne należy zwrócić uwagę przy odchudzaniu?
Przyjemność z jedzenia
Wiele z nas kojarzy jedzenie z przyjemnością. To spędzanie przyjemnego czasu przy stole wśród
znajomych, rodziny, czy tez nagradzanie się ulubioną potrawą w gorszych chwilach. Tworzenie takich
skojarzeń buduje poczucie szczęścia, bezpieczeństwa i komfortu.
Zajadanie problemów i stresu
Towarzyszenie jedzenia w trudniejszych chwilach to również istotny element mający wpływ na nasz
organizm. Stres sprzyja objadaniu się oraz co za tym idzie tyciu. Zajadanie problemów i stresujących
chwil może być bardzo zgubne i przyczynia się do spożywania niezdrowych produktów, które
dostarczają nam dużo cukrów i są przetworzone.
Niezdrowe nawyki żywieniowe
Każdy z nas ma wykształcone pewien sposób odżywiania. Kiedy długotrwale kierujemy się pewnymi
zasadami, ciężko nam później wprowadzić zmiany. Niezdrowe nawyki żywieniowe to istotny czynnik
mający wpływ na efekty. Gdy jesteśmy zmotywowani zdecydowanie prościej nam wdrożyć zmiany.
Jak znaleźć motywację do odchudzania?
Chcę podkreślić, że każda metoda sprawdzona, dzięki której odniosłaś jakikolwiek sukces może zostać zastosowana przez Ciebie do odchudzania. Przedstawiam wam tutaj stary jak świat schemat motywacji, zależny od twojej osobowości, ukształtowanej dzieciństwie.
Przede wszystkim zadaj sobie pytanie: Co sprawia ci większą radość: dążenie do celu czy osiągnięcie go?
Psychologia rozróżnia dwa typy osób, które w obliczu czekającego je zadania, podchodzą do niego w określony sposób.
1. Schemat – Gonić króliczka

Jeśli jesteś osobą nastawioną na dążenie do celu – sam rezultat nie jest dla ciebie tak ważny, jak kolejne etapy, które cię do niego prowadzą. To na nich się koncentrujesz, działanie sprawia ci najwięcej satysfakcji i potrafisz się w nie bardzo zaangażować.
Kilka pytań, które pomogą ci w identyfikacji, Twojego schematu motywacyjnego:
- Czy jesteś osobą, której pierwsza myśl po obudzeniu to: „idę pobiegać czy idę na fitness”?
- Czy dużo czasu poświęcasz na planowanie dietetycznych posiłków i z przyjemnością je przygotowujesz? Czy mas zwyczaj dokładnie i na bieżąco sprawdzać liczbę kalorii w posiłku?
- Jeśli Twoje odpowiedzi w większości są na tak to, to jest właśnie twój typ!
Dla Ciebie już sama droga, proces prowadzące do celu są motywujące. Każda myśl o odchudzaniu się będzie dla ciebie ekscytująca i zaczniesz od razu działać. W takim przyjemnym stanie pobudzenia, pozbywanie się zbędnych kilogramów pójdzie ci sprawnie i masz duże szansę na szybkie osiągnięcie wymarzonej wagi.
2. Schemat – Dopaść króliczka
- Czy odchudzanie kojarzy ci się z drogą przez mękę?
- Czy jedyne, co cię pociesza w odchudzaniu to myśl o spektakularnym efekcie?
- Czy czas spędzony na siłowni, dieta są dla ciebie złem koniecznym?
- Czy planowanie posiłków, liczenie kalorii wydają się być nudne?
Jeśli Twoje odpowiedzi w większości są na tak, to schemat – Dopaść króliczka jest twoim typem!
Należysz do grupy osób, które motywuje sam cel – skupiasz na nim całą swoją uwagę i czujesz się zobowiązany do podejmowania działań, a następnie kontynuowania ich – nawet jeśli nie sprawiają ci przyjemności. Satysfakcję będziesz odczuwać dopiero w chwili, gdy dotrzesz do „mety”, czyli wagi, na której ci bardzo zależy. Jeśli rozpoznajesz siebie w tym typie zachowań, pamiętaj, że w twoim przypadku im mniej emocji podczas odchudzania, tym lepiej.
Motywacja zgodnie z typem
Gdy już upewnisz się, który sposób działania bardziej cię motywuje, sporządź plan odchudzania, według którego będziesz działać.
Typ goniący króliczka powinien pozytywnie się „nakręcić”, starannie zaplanować kolejne etapy, rozpisać je na każdy dzień, a nawet ozdobić go rysunkami. Możesz założyć dzienniczek, w którym zapisywać będziesz co cię inspiruje, motywuje a co przeszkadza na Twojej drodze do upragnionej wagi W chwilach zwątpienia lub spadku motywacji wystarczy, że wrócisz do tego planu, dzienniczka i zobaczysz, jak dużo aktywności już za tobą, a ile jeszcze cię czeka.

Typ dopadający króliczka nie powinien koncentrować się na tym, ile przed nim pracy i wyrzeczeń, tylko odliczać dni do planowanego sukcesu. Może pomocną okaże się wagą , dzięki której odliczanie kilogramów, zbliża cię do upragnionych cyferek. A może najzwyklejszy centymetr krawiecki, od którego każdego dnia będziesz odcinać 1 centymetr (= 1 dzień)? Gdy dopadną cię negatywne emocje i zaburzą odchudzanie pomocna może być stymulacja nerwu błędnego.
Sprzymierzeńcy w odchudzaniu
Planując odchudzanie pamiętaj, że najlepszą opcją jest połączenie diety z aktywnością fizyczną. Około 40-60% osób z populacji Unii Europejskiej prowadzi siedzący tryb życia. W celu zapobiegania rozwojowi nadwagi i utrzymania efektów odchudzania, zalecane jest obecnie minimum 150 minut ćwiczeń tygodniowo, o zróżnicowanym poziomie aktywności zależnie od wieku i współistniejących problemów zdrowotnych.
Bez względu na to jakim typem króliczka jesteś możesz potrzebować wsparcia. Mogą to być bliscy, którzy potrafią skutecznie wspierać Cię w trudnych chwilach zwątpienia mediach społecznościowych jest wiele grup wsparcia dla odchudzających się. Jednak takie grupy skupiają różne osoby mniej lub bardziej wspierające. Zawsze może pojawić się ktoś kto zamiast wsparcia, wręcz wywali cię z Twojej drogi, zaburzy pole widzenia celu. Dlatego czasami potrzebny jest ktoś zaufany i sprawdzony.
Możesz skorzystać z porad dietetyka, psychodietetyka gdzie przy jej pomocy wnikliwie przeanalizujesz swój problem. Następnie na podstawie tej analizy specjalista tworzy misterny, zindywidualizowany plan. Zmotywowana wcielasz ten plan w życie, przyjmujesz na siebie wiele wyrzeczeń, musisz wykazać silną wolę i konsekwencję, jeśli kombinujesz za dużo, nie cierpi na tym twój dietetyk, tylko ty. Prawdziwe odchudzanie to nie tylko i wyłącznie kwestia jedzenia, to przede wszystkim próba charakteru.
Uwaga:
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu odchudzania się, odpowiedz sobie na pytanie: po co to robię? Każda szczera odpowiedź jest dobra: „chcę rewelacyjnie wyglądać na weselu moje syna”, „chciałabym być po prostu zdrowsza”, „chcę się czuć atrakcyjna dla partnera”. tu nie ma odpowiedzi dobrych i złych. Przed samą sobą nie musisz udawać – uświadomienie sobie tego, dlaczego to robisz, przybliża cię do celu, jakim jest idealna dla ciebie waga. Czy już wiesz, dlaczego chcesz schudnąć? Teraz po prostu działaj!
Niezależnie od tego, w jakim typie rozpoznałaś siebie, pamiętaj: każda, nawet najdłuższa, podróż rozpoczyna się od pierwszego kroku. Możesz go zrobić już dziś!