Jak pozbyć się zbędnych kilogramów i powitać lato w ulubionej sukience lub dżinsach? Najlepiej opracować właściwą strategię działania, a potem wykazać minimum dobrej woli, by realizować kolejne etapy. Myślisz teraz sobie chęć jest ale jak to zrobić, czasy takie dziwne, czy warto…..  A może tak jak większość  po prostu odkładasz decyzję o odchudzaniu na  później, szukasz wymówek? Lenistwo, niechęć, brak motywacji czy mobilizacji, a może sposób myślenia, skutecznie blokuje Cię  przed podjęciem zdecydowanej decyzji. Odchudzanie masz w planie. Jak to zrobić przyjemnie i skutecznie ?

cukier, PMS, menopauza, estrogen, kortyzol, ładunek glikemiczny

Odwlekanie jak z nim walczyć? 

Często odwlekasz w czasie czynności, które uznajesz  za nieprzyjemne. Czasem to banały, jak sprzątanie czy zakupy, a czasem poważniejsze sprawy, jak unikanie podejmowania  ważnych decyzji.
Poniżej podaje kilka sposobów, które mogą pomóc ci w mobilizacji do podjęcia pożądanego działania.

SPRÓBUJ PRZEJĄĆ KONTROLĘ NAD CZASEM. Dzięki temu odczujesz większą satysfakcję, zmniejszysz stres i wszelkie obawy przed podjęciem działania. Nawet jeśli ze względu na wymagającą pracę czy liczne obowiązki domowe nie możesz zapanować całkowicie nad czasem, ucz się dobrze nim zarządzać. Bądźmy bardziej świadomy, zwracaj uwagę na myśli, które ci  towarzyszą i twórz wyraźny obraz konsekwencji  dalszego odwlekania

POMYŚL O SWOICH PRIORYTETACH ŻYCIOWYCH. Zdecyduj, co jest teraz  dla Ciebie najważniejsze. Gdy już zrozumiesz, że zdrowie  jest naprawdę istotne, możesz zacząć planować swój czas. Ustalanie priorytetów oznacza także rezygnację z rzeczy, które mogą okazać się obciążające w danym momencie.

ZASTANÓW SIĘ , JAKICH ZADAŃ UNIKASZ NAJCZĘŚCIEJ I DLACZEGO. Próbuj zmieniać negatywne nawyki i budować te pozytywne. Tylko ty masz wpływ na Twoje życie, zdrowie  i nie oczekuj, że ktoś zmieni je za Ciebie. Przestańmy też zrzucać odpowiedzialność za swoje działania na innych, okoliczności lub niesprzyjający los. Tego rodzaju praktyki skutkują postępującą niechęcią do podjęcia działania, co w konsekwencji może skutkować ponownym „odłożeniem sprawy na później”.

PODEJMIJ TAKŻE PUBLICZNE ZOBOWIĄZANIE. To przekazanie informacji o planowanych działaniach znajomym, rodzinie czy współpracownikom . Jeśli powiesz  im o tym w sposób bezpośredni, w otoczeniu innych osób, zwiększysz prawdopodobieństwo wykonania zadania. Możesz teraz zapisać się do specjalisty dietetyka  czy też na warsztaty odchudzania .Będzie się to wszystko wiązać ze znacznie większym poziomem motywacji.

Jak mówi chińskie przysłowie: Najwięcej czasu ma człowiek, który niczego na później nie odkłada. A więc do roboty!
postanowienia noworoczne, zmiana nawyków, odchudzanie

Zaplanuj na czym będzie polegało Twoje odchudzanie?

DIETA CZY ZMIANA NAWYKÓW. Zastanów się, czy to Twoje odchudzanie to ma być konkretna dieta odchudzająca. Może wystarczy Ci tylko zmiana nawyków żywieniowych. Szczerze odpowiedz sobie, co jest Twoją największą słabością, od której tyjesz. Może wystarczy, że chociaż trochę to ograniczysz. A może wystarczy zmniejszyć porcje i nie czuć przejedzenia? Jeśli wiesz, że potrzebujesz wsparcia zapisać się do specjalisty , dietetyka czy też na warsztaty odchudzania. 

NA POCZĄTEK NIE REZYGNUJ Z WSZYSTKIEGO CO LUBISZ. Wybierając dietę odchudzającą szukaj takiej, która ma dość elastyczny jadłospis. Zastanów się co lubisz najbardziej i z czego najtrudniej byłoby ci zrezygnować. Od czasu do czasu wprowadź to do diety. Oczywiście nie przemycisz wszystkiego, ale możesz zjadać swoje ulubione dania w bardziej dietetycznej wersji. Czasem wystarczy niewiele zmienić i nie stracić ulubionego smaku.

Dietetyczne ciasteczka owsiane. Bez glutenu, bez jajek, bez mleka i drożdży

Z GÓRY ZAPLANUJ MENU. Swoje menu planuj kilka dni naprzód. Tak, żeby w danym dniu nie okazało się, że nie masz w domu niczego, co pasuje do jadłospisu diety odchudzającej. Planowanie menu z góry pomoże Ci też w pozbyciu się nudy i monotonii w diecie. Rozbudzi Twoją kreatywność i pomoże komponować zbilansowane posiłki. Planując posiłki wcześniej, masz więcej czasu na ich przygotowanie i możesz poeksperymentować.

ZAWSZE MIEJ GOTOWY POSIŁEK. Nie chodzi mi o to, że masz korzystać z kupnych dań, które będą czekały na okazję. A raczej o to, żeby w Twoim domu zawsze był np. owoc, płatki owsiane, jajka, czy mrożone warzywa, zupa . Coś, co możesz na szybko przygotować lub zjeść od razu, zwłaszcza gdy nie masz czasu, a w brzuchu burczy. Nie mając nic awaryjnego, złapiesz cokolwiek, albo po drodze zaliczysz fast-foody.

Mądrze planuj posiłki i ciesz się nimi

TRZYMAJ SIĘ REGULARNYCH POSIŁKÓW. Jeśli twoja dieta odchudzająca nie określa ilości posiłków w ciągu dnia, możesz zrobić to samodzielnie. Najlepiej gdyby były to 3-5 posiłków dziennie. Ważne, żeby były w miarę regularne i dzieliły je 2-4 godziny, w zależności od ich ilości. Możesz też ustalić, że jeden posiłek dziennie będzie bardziej obfity, a reszta lekka, ale nie objadaj się na wieczór.

WYBIERAJ POSIŁKI SYCĄCE. Jeśli chcesz dłużej nie czuć głodu, wybieraj posiłki węglowodanowe z dużą zawartością błonnika. Pamiętaj, że bardziej nasycą Cię np. kasza lub płatki owsiane niż lekka sałatka. Możesz wzbogacać ją o sycące nasiona, pestki, ziarna. Posiłki białkowe też długo zapewnią Ci sytość

SKUPIAJ SIĘ TYLKO NA JEDZENIU. Kiedy przyjdzie pora posiłku, to niech tylko on się liczy. Skup się na nim, popatrz jak wygląda, powąchaj i delektuj się jedząc powoli. Jedz oczami. Poczuj i zapamiętaj jego smak. Jedząc z nosem np. w telefonie, czy wykonując inne czynności nawet nie zauważysz, że była to pora posiłku. Poczujesz niedosyt i rozczarowanie, że znów musisz czekać na coś co miało być przyjemne.

Więcej dowiesz się tutaj : Postanowienia noworoczne, czyli jak planować, by osiągać swoje cele

Licz się z trudnościami i ciesz się sukcesami

POSZUKAJ WSPARCIA LUB PISZ PAMIĘTNIK. Zaczynając odchudzanie poszukaj grupy wsparcia,  warsztatów odchudzania, w grupie zawsze raźniej. Prowadź pamiętnik i opisuj swoje emocje. Nie musisz ich potem czytać, wystarczy samo “przelanie na papier”. Zapisywanie posiłków pomoże Ci sprawdzić, gdzie popełniasz błędy. W pamiętniku możesz też określać cele. Zapisane wydadzą się ważniejsze, od samych myśli.

NIE ZAŁAMUJ SIĘ PORAŻKAMI. Gdyby odchudzanie było takie łatwe, to nie byłoby ludzi z nadwagą czy otyłością. Małe “grzeszków” nie nazywaj porażkami, a raczej słabościami. Nie przekreślaj diety i nie zaczynaj jej od początku. Zapomnij o “gorszym” dniu i kontynuuj odchudzanie, tak jakby nic się nie stało. Udowodnij sobie, że w końcu Ci się uda i nie zagłuszaj wyrzutów sumienia grzesznym jedzeniem.

OBIECAJ SOBIE NAGRODĘ ZA KAŻDY MAŁY SUKCES. Może być tak, że “nie odbierzesz tej nagrody”, bo gdy przyjdzie na nią czas uznasz, że nie jest Ci potrzebna. Ale ważna jest świadomość, że coś Ci się należy, za osiągnięty sukces i skuteczne odchudzanie.

Odchudzanie może być przyjemnością

Musisz zadać sobie jedno pytanie “Z czym kojarzy Ci się dieta?”. Jeśli na samą myśl, że masz zacząć odchudzanie chce Ci się płakać, czujesz wyraźny dyskomfort to obawiam się, że odniesiesz porażkę. Najwyraźniej masz złe doświadczenia z  odchudzaniem i musisz poszukać odpowiedniej dla siebie metody. Nie brnij w diety, które jak dotąd nie pozwoliły Ci skutecznie schudnąć i pozostawiły tylko niechęć i rozczarowanie. Bardzo ważne jest to, że skuteczne odchudzanie  ma trwać tak długo jak tego potrzebujesz, a nie tylko tyle ile zdołasz na  wytrwać. Dlatego życzę Ci przyjemnego i skutecznego  odchudzania.

Call Now Button