dieta przeciwtrądzikowa, trądzik, pryszcz, otyłość, indeks glikemicznyDieta przeciwtrądzikowa, to po prostu sposób odżywiania doprowadzający do poprawienia lub eliminacji trądziku. W środowisku medycznym wciąż dyskutuje się na temat wpływu diety na trądzik, jednak istnieje zbiór dowodów na poparcie tezy, że to co jest spożywane może mieć wpływ na skórę.
Przeglądając badania od ponad 40 lat, lekarze  dermatolodzy opracowali szereg zaleceń dotyczących produktów spożywczych, które mogą zapobiec trądzikowi. W książce Acne-Free Diet Plan dr Goodless przedstawia swoje zalecenia. Sugeruje on dietę o niskiej zawartości tłuszczu i wysokiej zawartości błonnika. Szczególnie należy  uwzględnić eliminację danych produktów: zawierających orzechy arachidowe, potraw smażonych, nadmiernej ilości soli, produktów mlecznych, żywności, która zawiera  rafinowany cukier, czy też nadmiernych ilości węglowodanów.

Skąd bierze się trądzik

Odkąd ludzie mają pryszcze, stosuje się różne metody aby je szybko usunąć lub zapobiec ich występowaniu w ogóle. Większość kultur posiada ludowe sposoby oczyszczania skóry. Dopiero w ciągu ostatnich 60 lat zostały przeprowadzone poważne badania naukowe, aby potwierdzić lub obalić te ludowe opowieści i mity.

W przeważającej części, badania dotyczyły leczenia trądziku i jednoczenie badano wpływ pewnych witamin i suplementów mineralnych na trądzik oraz badania na określonych grupach etnicznych i społeczności.

Możliwe przyczyny trądziku

 • Niewłaściwa dieta
 • Wzrost hormonów w okresie dojrzewania nastolatków (może to spowodować, że gruczoły łojowe, zapychają się częściej)
 • Zmiany hormonalne ( w ciąży i nie tylko)
 • Pigułki antykoncepcyjne
 • Genetyczne
 • Niektóre rodzaje leków
 • Tłusty makijaż

Wpływ diety na występowanie trądziku

Badacze zauważyli, że u ludności zamieszkującej Wyspy Pacyfiku aż do Afryki, praktycznie problem trądziku nie występuje, nawet w okresie dojrzewania. Podobnie, w innych krajach, w których stosuje się dietę roślinną, występowanie trądziku jest stosunkowo niskie.  Dieta tych ludzi w porównaniu do typowej diety zachodniej wskazuje na istnienie istotnych różnic. Okazuje się, że dieta Grup etnicznych o niskiej częstości występowania trądziku oparta jest głównie na bazie roślin oraz małej zawartości tłuszczu i praktycznie bez cukru.Typowa dieta zachodnia wręcz przeciwnie, bogata jest w :produkty mięsne, tłuszcze nasycone, cukier rafinowany i żywność wysoko przetworzoną. Dzięki badaniu tych różnic, lekarze i naukowcy opracowali propozycje zmian w diecie, aby poprawić lub wyeliminować trądzik.

Co jeść a co unikać w skłonnościach do trądziku

Nowotwory a żywienie - dobra dietaZintegrowanie wyników wielu badań, dermatolodzy i dietetycy opracowali listę produktów żywnościowych, które należy unikać  oraz listę dobroczynnych witamin i minerałów, koniecznych w zapobieganiu trądziku. Poniższy trądzik dieta zaproponowano następującą dietę przeciwtrądzikową:

 • Jedz 20 do 30 gramów błonnika dziennie. Błonnik pomaga w oczyszczaniu okrężnicy i może usunąć toksyny z organizmu, zanim dotrą do skóry.
 • Jedz niskotłuszczową dietę – grupy etniczne, których naturalna dieta była o niskiej zawartości tłuszczu, miały zdecydowanie mniejsze występowanie trądziku.  Jednocześnie zapewnić w diecie właściwe  kwasy tłuszczowe
 •  Wysokie spożycie tłuszczu może zwiększyć poziom hormonów w organizmie, które powodują przebarwienia na skórze.
 • Unikać orzechów ziemnych oraz produkty, zawierające orzechy arachidowe. Badania potwierdziły  zaostrzenie się trądziku 500  badanych nastolatków, spożywających te orzechy
 • Unikać czekolady i batonów –  kakao nie powoduje trądziku, ale tłuszcz i cukier, który zwykle towarzyszy czekoladzie , batonikom wpływa na tworzenie się pryszczy
 • Unikać smażonych potraw – stwierdzono, że smażone potrawy mogą spowodować wypryski.
 • Ogranicz spożycie soli, zwłaszcza soli kuchennej lub soli jodowanej- Wiele osób z trądzikiem miało  podwyższony poziom jodu ( znajdujący się w soli kuchennej) w czasie zaostrzenia trądziku.
 • Unikaj solonych przekąsek, tj: frytki, mielonki, żywność w puszkach, solony popcorn -Te pokarmy są bogate w sól, a w niektórych przypadkach w tłuszcz niskiej jakości.
 • Unikaj produktów mlecznych takich jak śmietana ,mleko, sery i lody, szczególnie gdy nietolerancja pokarmowa
 • Unikaj wysoko przetworzonych węglowodanów, takich jak napoje gazowane, słodycze, i wypieki o wysokiej ilości węglowodanów , które to podnoszą poziom insuliny we krwi, który z kolei może podnieść poziom hormonów powodujących trądzik w organizmie.
 • Unikaj produktów mlecznych takich jak śmietana ,mleko, sery i lody
 • Unikaj wysoko przetworzonych węglowodanów, takich jak napoje gazowane, słodycze, i wypieki o wysokiej ilości węglowodanów , które to podnoszą poziom insuliny we krwi, który z kolei może podnieść poziom hormonów powodujących trądzik w organizmie.
 • Dieta powinna dostarczać odpowiednie ilości: witamin i minerałów
  Witamina A
  Witamina E
  Witamina B 6
  Selen
  Cynk
  Chrom

Trądzik a problem cukru i hormonów

sposób na zachcianki słone i slodkie - dietaTrądzik powstaje, gdy gruczoły w skórze zwane gruczoły łojowe zaczynają tworzyć lepki olej zwany sebum. Gruczoły te są stymulowane przez hormony, które stają się aktywne w okresie dojrzewania i dlatego trądzik pojawia się najczęściej w okresie dojrzewania, kiedy hormony te są produkowane w nadmiarze. Tłuszcze utworzone przez gruczoły łojowe utrzymują martwe komórki skóry. Te obumierające komórki  tworzą idealne środowisko do rozwoju bakterii. Gdy te bakterie zwane Acne Vulgaris  występują w nadmiarze, będą próbowały wydostać się ze skóry tworząc pryszcz. Czasami, gdy bakterie namnażają się, ciało wysyła białe krwinki do walki z infekcją. Ta naturalna reakcja może powodować bolesne, duże torbiele tworzące się w głębszych warstwach skóry.

Wyeliminowanie niektórych pokarmów z diety i zwiększenie w diecie  pokarmów  zapewniających odpowiednie witaminy i minerały  może pomóc zredukować ilość wytwarzanego sebum i zapobiec występowaniu trądziku i wyprysków.

Zależność między dietą a trądzikiem nie jest prostym związkiem przyczynowo-skutkowym

Jeśli spożywamy tłuste posiłki, to ten tłuszcz wcale nie wędruję do skóry aby ją natłuścić. Natomiast  wysoki poziom lipidów we krwi, może wpływać na wytwarzanie hormonów, takich jak testosteron. Wyższe poziomy hormonów mogą wpłynąć na pogorszenie trądziku. Mówi się także, że dieta wysoko-węglowodanowa również zwiększa trądzik. Naukowcy odkryli, że żywność z dużą ilością węglowodanów  zwiększenie poziomu insuliny we krwi. Wysoki poziom insuliny może wpłynąć na  nierównowagę wielu hormonów

Choroba Hashimoto a niestabilny poziom cukru we krwi

Naukowcy przyznają, że nie wszystkie węglowodany są złe. Niektóre węglowodany trawią się wolniej niż inne, co powoduje stopniowy wzrost poziomu cukru we krwi po posiłku. Dlatego opracowano indeks glikemiczny  oraz ładunek glikemiczny . Indeks glikemiczny (IG) stanowi klasyfikację węglowodanów z uwagi na tempo ich wchłaniania (wysoki indeks to produkty, które wchłaniają się bardzo szybko i gwałtownie podnoszą poziom glukozy), natomiast ładunek glikemiczny (ŁG) uwzględnia zawartość węglowodanów w produkcie. Więcej tutaj : Cukier wpływa na twoje hormony w każdym wieku

Pokarmy, które mają wysoki indeks glikemiczny to: białe pieczywo, biały ryż, białe ziemniaki, zależne od tego, jak są one gotowane, piwo, produkty kukurydziane i niektóre produkty zawierające cukier rafinowany.
Żywność  o niskim indeksie glikemicznym  GI to: żyto, orzechy, rośliny strączkowe, takie jak czarna fasola i soczewica belluga, zielone warzywa, morele, wiśni ei czereśnie. Te produkty mogą być  bezpiecznie spożywane i nie mogą pogorszyć trądziku.
Żywności  bogata  w błonnik ma zwykle niższy indeks glikemiczny, ponieważ spowalnia jej strawienie. Badania wykazały, że obecność innych produktów spożywczych, takich jak tłuszcze, np. olej z oliwek, może spowolnić wchłonięcie cukru  nie powodując jego nagłych skoków.

Korzyści diety przeciwtrądzikowej

Nawet jeśli wielu dermatologów nie wierzy, że  zmiany w diecie redukują lub eliminują trądzik, widzą trochę korzyści diety, w której stosuje się jedzenie owoców i warzyw oraz eliminację  przetworzonych węglowodanów o dużej zawartości cukru. Jedzenie pożywienia  o niski indeksie glikemicznym  może zapobiec innym schorzeniom, takim jak cukrzyca, choroby serca i otyłość.

Ograniczając ilość produktów mlecznych w diecie może ograniczyć ilość spożywanego wapnia.  Z tego powodu należy stosować wówczas inne produkty żywnościowe zapewniające uzupełnienie wapnia i innych minerałów.
Jak zapewnić odpowiednią podaż wapnia w diecie bezmlecznej?

Zawarte tu informacje mają charakter ogólny i nie stanowią porady. Zawsze konsultuj swój stan zdrowia z dietetykiem bądź lekarzem.

Źródło

Goodless, Dean R. MD. The Acne-Free Diet Celebration, FL: New Paradigm Dermatology, 2005.

Perricone, Nicholas MD. The Acne Prescription: The Perri-cone Program for Clear and Healthy Skin at Every Age New, NY: HarperCollins, 2003.

Adebamowo, C. A., D. Spiegelman, F. W. Danby, A. L. Frazier, W. C. Willett, and M. D. Holmes. “High School Dietary Intake and Teenage Acne.” JAm Acad Dermatol 52 (2005): 207–14.

 

Call Now Button