Jest to prosty sos również dla osób na diecie wegańskiej lub wegetariańskiej. Ma wszechstronne zastosowanie do spaghetti, leczo warzywnego, zupy pomidorowej, drobiu, mięs, ryb, krewetek, na kanapki zamiast masła i wielu innych.
Pomidory aby były zdrowe muszą dojrzewać odpowiedni czas i we właściwej porze roku. Dlatego najlepsze do przetworów są pomidory, które można dostać na ryneczkach tylko od końca sierpnia do początków października. Osobiście od lat kupuje w tym czasie od polskich rolników 2 rodzaje pomidorów Lima i San Marzano. Mają wydłużony kształt, twardy miąższ , mało pestek i wody i są słodkie dzięki słońcu a więc idealne do sosów i przetworów bez dodatku cukru. W piątek jeszcze udało mi się kupić pewnie już ostatnie w tym sezonie pomidory i zrobiłam mój ulubiony sos po włosku, bo przecież któż inny mógłby stworzyć lepszy sos, niż ci którzy mają najlepszą tradycję przygotowywania potraw z pomidorów. Sos pomidorowy po włosku. Jak przygotować pomidory dla zdrowia?
Gotowanie pomidorów przez dłuższy czas plus dodatek cebuli i czosnku zwiększa korzyści zdrowotne sosu.
W jednym z niewielu badań dotyczących wpływu długiego gotowania na dostępność korzystnych dla zdrowia fito-związków występujących w pomidorach oraz papryce wykazano synergię między różnymi składnikami stosowanymi w przygotowywaniu tradycyjnych potraw diety śródziemnomorskiej.
Analiza wykazała, że obecność wysoko bio-dostępnych karotenoidów i ich izomerów (w tym likopenu), osiągnęła najwyższy poziom gdy potrawę z warzyw bogatych w karotenoidy przygotowywano z dodatkiem cebuli i gdy czas gotowania wynosił minimum 60 minut (zgodnie z badaniami prowadzonymi przez Lamuela, dyrektora Instytutu Badań nad Żywnością i Bezpieczeństwem Żywności (INSA –UB)).[1]
Oznacza to, że domowy sposób przygotowywania sosów z pomidorów czy też papryki należących do jednych z najbardziej klasycznych potraw w diecie śródziemnomorskiej to najlepszy sposób na dostarczenie z tych produktów korzystnych dla zdrowia karotenoidów, które wzmacniają odporność immunologiczną organizmu oraz przeciwdziałają stresowi oksydacyjnemu. Ponadto polifenole z cebuli i czosnku, które są również częścią receptury, wykazują korzystne działanie w walce z chorobami układu krążenia, nadciśnieniem, cukrzycą i niektórymi nowotworami.
Dlaczego inspirują mnie tradycyjne kuchnie świata?
Pasjonuje mnie i inspiruje przede wszystkim tradycyjne podejście do przygotowywania potraw zarówno tych z Polski jak i innych kuchni świata. Tam odnajduję potwierdzone setkami lat skuteczności takie sposoby przygotowywania potrawy, które z jednej strony umożliwiają wydobycie pełni niezwykłego smaku i aromatu a z drugiej maksimum wartości odżywczych. Dlatego z dystansem podchodzę do najnowszych modnych trendów w dietetyce typu dieta gluten-free (dieta bezglutenowa) czy najnowsza dieta lectin-free. Nie oznacza to, że je ignoruję. Wręcz przeciwnie pasjonują mnie i z zaciekawieniem śledzę najnowsze odkrycia i badania w dietetyce. Ale staram się nie podążać ślepo za modami bo praktyczne doświadczenie pokazuje, że np. dieta bezglutenowa nie jest zawsze najlepszym rozwiązaniem w przypadku wszystkich chorób autoimmunologicznych i wymaga potwierdzenia odpowiednimi badaniami. Tyle z teorii i czas na konkrety :-).
Mam nadzieję, że nabraliście silnej motywacji do odbycia podróży pełnej smaku aromatycznych, słodkich pomidorów. Poniżej mój sprawdzony przepis na autentyczny, włoski Sos Marinara:
Kaloryczność:
Całość ma ok. 700kcal
Składniki :
- Pomidory Lima lub San Marzano 2 kg
- 3-4 ząbki czosnku
- 1 cebula
- Świeża bazylia 4 gałązki
- ½ filiżanki liści świeżej drobno posiekanej Bazylii lub 2 łyżeczki suszonej bazylii
- 4-5łyżek oliwy z oliwek
- 2 liście laurowe
- Sól kamienna lub morska i pieprz do smaku
Sposób przygotowania:
- Umyte pomidory odłóż w większej misce, zalej wrzątkiem i po 8-10 min obierz pomidory ze skórki.
- Następnie przekrój pomidory wzdłuż na 4 ćwiartki .Pokrój cząstki na kostki o szerokości ok. 1cm.
- Do rozgrzanego emaliowanego garnka dodaj 1-2 łyżki oliwy a następnie drobno posiekaną cebulę i troszkę soli. Podgrzewaj jeszcze 3-5 min mieszając
- Dodaj rozgniecione ząbki czosnku i trochę pieprzu , mieszając podgrzewaj jeszcze 3 min. Kontroluj temperaturę aby czosnek nie zbrązowiał.
- Dołóż pokrojone pomidory. W ostateczności można użyć pomidory z puszki ale to już nigdy nie jest ten sam smak.
- Dodaj listki laurowe,4 gałązki Bazylii , sól i doprowadź do łagodnego zagotowania. Następnie gotuj pod przykryciem ok. 1 godziny, mieszając kilka razy aby cukry z pomidorów nie przypaliły się na dnie garnka. Czas gotowania zależny jest od szybkości odparowania wody do uzyskania odpowiedniej gęstości .
- Gdy sos osiągnie odpowiednia gęstość wyciągnij listki laurowe i gałązki bazylii , dopraw solą do smaku
- Zakończ gotowanie dodając resztę oliwy i doprawiając pozostałą bazylią świeżą lub suszoną. Sos można zastosować do zupy pomidorowej lub ulubionego pasty (makaronu), do pizzy lub przełożyć do słoików i dodatkowo spasteryzować w łaźni wodnej lub piekarniku przez około 15-20 min. Sos ten można przechowywać w lodówce przez 7 dni. Smacznego!