Sos z pieczonej papryki to niezwykłe bogactwo witamin i minerałów i stanowczo przewyższa wartością odżywczą sos pomidorowy.
Działa przeciwnowotworowo, zwiększa poziom endorfin więc jest idealny dla osób z depresją, na diecie odchudzającej lub po prostu na ponure jesienne dni.
Jest to mój ulubiony, domowej roboty sos szczególnie w sezonie jesiennym, kiedy to można kupić słodką paprykę wyhodowaną przez polskich rolników. Sos ten można także wykonać z papryki żółtej lub nawet zielonej, ale ja i moja rodzina szczególnie lubujemy się w czerwonej. Słodka papryka to ta, która ma wydłużony kształt, często nazywana bułgarską lub węgierską.
Sos z pieczonej papryki ma zastosowanie w wielu potrawach: pasta z makaronem orkiszowym i ewentualnie posypanym serem Pecorino Romano, jako sos do placków z cukinii, na kanapkę, do pizzy, do tarty z grzybami czy też do mięsa lub ryby. Nadaje potrawom niezwykły smak a aromatem przypomina włoską kuchnię. Oprócz walorów smakowych papryka niezwykłym bogactwem witamin i minerałów stanowczo przewyższa wartość odżywczą pomidorów. Zawiera żelazo, mangan, cynk, magnez , potas, witaminy B, C, tłuszcze omego 3 i 6, witaminę K, E, A, błonnik, antyoksydanty i fitosterole.
Papryka działa przeciwnowotworowo a także zwiększa poziom endorfin, a więc sos jest polecany również dla osób z depresją lub na ponure jesienne dni. Dodatkowo powinien przynieść ulgę w zaparciach. Więcej o zaletach zdrowotnych papryki dowiesz się tutaj
Kaloryczność: 500ml sosu ma ok. 550kcal
Składniki na ok 500ml:
- 1 kg słodkiej papryki
- 1/3 filiżanki oliwy z oliwek extra Virginie + więcej jeżeli potrzeba
- 2-3 obrane ząbki czosnku
- 1 łyżka słodkiej papryki wędzonej w proszku
- 1 łyżeczka soli
- 1-2 łyżki soku z cytryny lub octu winnego z czerwonego wina, najbardziej lubię z balsamico
- 10-15 listków świeżej bazylii ( można dodać suszonej ale ta nie da takiego aromatu jak świeża)
- Przegotowana woda ( ilość zależy od tego jaką gęstość chcesz uzyskać)
Sposób przygotowania:
- Paprykę umytą, przekrój wzdłuż na pół i usuń gniazda nasienne. Następnie ułóż połówki w szerokim i płaskim naczyniu żaroodpornych, skórkami do góry. Zapiekać 30min w temperaturze 160 st.
- Po wyjęciu z piekarnika umieść paprykę gorącą w naczyniu osobnym i przykryj go folią do przestygnięcia ( tak jak na zdjęciu). Gdy papryka osiągnie temperaturę ok. 37 st. Zdejmij z niej skórkę i pokrój na kawałki.
- Na rozgrzaną z oliwą patelnie wrzuć na chwilę, do zażółcenia zmiażdżony czosnek a następnie dodaj kawałki papryki oraz paprykę w proszku. Całość podsmażaj 3-4 minuty dodając ok. 4-6 łyżek wody.
- Do pojemnika z blenderem dodaj resztę oliwy i listki bazylii , sok z cytryny, sól i zmiksuj blenderem do rozdrobnienia listków, następnie dodaj ostudzoną paprykę i zmiksuj ponownie do uzyskania gładkiej masy. Gęstość reguluj wodą, w zależności do czego sos będzie używany.
Można go przechowywać w lodówce do 4 dni a także część zamrozić na później 🙂 . Smacznego!
Post wydał Ci się wartościowy? A może po prostu mnie lubisz ? Podziel się nim na Facebooku i go udostępnij! Polub nas na Facebooku.