W przypadku genów często możemy usłyszeć „to genetyczne”, co zwykle oznacza „nic nie możemy zrobić”. Nie jest to prawdą w przypadku wszystkich chorób, a zwłaszcza nie w przypadku chorób, z którymi się nie urodziliśmy.
Jak to właściwie jest z tymi genami?
Rozwój cywilizacyjny doprowadził do wydłużenia czasu ludzkiego życia, a równocześnie wpłynął niekorzystnie na stan zdrowia człowieka.
Do czynników mających duży wpływ na zdrowie zalicza się m. in.:
- styl życia
- środowisko
- czynniki genetyczne
- opiekę zdrowotną
W zakresie stylu życia decydującą rolę odgrywają: aktywność fizyczna, racjonalne odżywianie, optymalizacja stresu i odpoczynek. Codzienne stresy, pośpiech, błędy żywieniowe, mała aktywność ruchowa, brak czasu na odpoczynek, substancje z otaczającego środowiska niekorzystnie oddziałujące na organizm ludzki, to czynniki, które przyczyniają się do pogarszania stanu zdrowia i zwiększenia częstości występowania chorób cywilizacyjnych, degeneracyjnych oraz wieku starczego.
Sekwencja genomu ludzkiego została dokładnie poznana i opisana już w 2001 roku w dwóch publikacjach, przez dwie niezależne grupy: Human Genome Project i Celera Genomica w Nature Science i co roku dokonuje się nowych odkryć. A szczególnie niespodziewanego odkrycia, że nie mamy aż tylu genów jak wcześniej zakładano. Faktycznie człowiek ma ok. 20 tys. genów. Wprawdzie więcej niż grzyby ( ok. 6tys.) i większość robaków ( ok. 18tys genów) za to mniej od wielu ryb ( 40tys) i większości roślin ok. 60tys genów !
Intensywny rozwój genetyki daje nam możliwość poznania wpływu żywienia oraz poszczególnych składników pokarmowych na genom człowieka.
Badanie zależności między dietą a genomem nazwano nutrigenomiką. Inaczej, nutrigenomika bada związek między genomem a zależnym od diety stanem zdrowia, zajmuje się reakcjami organizmu genetycznie uwarunkowanymi przez składniki obecne w pożywieniu (za: Ciborowska i Rudnicka 2009).
Celem tych badań jest określenie genetycznych predyspozycji warunkujących powstanie chorób cywilizacyjnych, degeneracyjnych i innych dietozależnych.
Nasza codzienna dieta zawiera dziesiątki, a nawet setki bioaktywnych składników. Prowadzone badania potwierdzają, że niektóre pokarmy wzmagają działanie genów lub mogą je hamować. Dla określenia stabilności genomu ważne jest określenie optymalnego stężenia badanego mikroskładnika pożywienia i optymalnych norm żywienia.
Na podstawie badań dotyczących żywienia opracowuje się zalecenia dietetyczne, szczególnie ważne w żywieniu populacji i grup wysokiego ryzyka (nadciśnienie tętnicze, choroby układu krążenia, cukrzyca, nowotwory). Przez eliminację w diecie szkodliwego składnika można we wczesnym okresie życia zapobiegać np. alergii na białko, celiakii.
Poznanie genomu ludzkiego pozwoliło stwierdzić, że powstanie nowego białka zależy od wielu genów, a nie – jak dotychczas uważano – w wyniku działania pojedynczego genu.
Wiek XX był wiekiem badań pojedynczych genów. W wyniku tych badań odkryto geny odpowiedzialne za jednogenowe choroby metaboliczne, jak: fenyloketonuria, galaktozemia, choroba syropu klonowego, rodzinna cholesterolemia. Poznane mutacje genowe pozwoliły na ustalenie zaleceń żywieniowych i opracowanie diet z wyłączeniem lub dużym ograniczeniem szkodliwych składników, np. fenyloalaniny, galaktozy, aminokwasów rozgałęzionych, cholesterolu.
W przypadku chorób zależnych od więcej niż jednego genu, jak otyłość, cukrzyca typu 2, choroby autoimmunologiczne, alergia zachodzi trudność w ustaleniu właściwego żywienia dla genomu tych osób.
Badania gentyczne pozwalają dobierać indywidualnie dla każdej osoby produkty, które są najmniej szkodliwe. Dieta powinna być więc planowana indywidualnie dla każdego człowieka, ponieważ – jak wynika z prowadzonych badań – każda osoba ma różny metabolizm związków dostarczanych z żywnością.
Obecnie spersonalizowane podejście do żywienia na podstawie Badania gentycznego DNAPrint jest kluczem do skomponowania optymalnych, „szytych na miarę” zaleceń. Każdy posiada unikatowy komplet genów, determinujący reakcję organizmu na spożyty pokarm, metabolizm oraz typ sylwetki.
Czy warto badać się pod kontem posiadania genów i dla kogo takie badanie jest przeznaczone?
Jak można zauważyć posiadanie różnych wariantów genów prowadzi do pewnych zaburzeń w funkcjonowaniu naturalnych procesów organizmu, których wynikiem mogą być lub już są różne schorzenia czy symptomy.
Badanie genetyczne DNAPrint jest przeznaczone dla osób, które chcą zdobyć wiedzę o własnym organizmie oraz ważnych dla niego mechanizmach. Głównie dla:
- małych dzieci ,nastolatków
- kobiet planujących ciążę lub będących w niej
- alergików
- pacjentów z ryzykiem nietolerancji laktozy, glutenu lub nadwrażliwości na sól i kofeinę
- osób walczących z nadmierną masą ciała
- osób z niedowagą
- cukrzyków
- osób z nadciśnieniem tętniczym
- pacjentów z podwyższonym poziomem cholesterolu
- pacjentów przewlekle chorych
- osób starszych,
- oraz pozostałych obciążonych ryzykiem rozwoju chorób dietozależnych
Podsumowując
Na koniec chce podkreślić jeszcze raz – posiadanie mutacji, wariantów genów predysponujących do rozwoju danych chorób nie oznacza, że zachorujemy na którąkolwiek z nich, a jedynie to że jeśli się o to postaramy czy poprzez błędy dietetyczne czy też nieodpowiedni styl życia, to tak sie może stać. Więc jeśli choroba spadła na ciebie jak grom z jasnego nieba, to wiedz, że nieświadomie włożyłeś w to mniej lub więcej starań.
Badanie DNAPrint jest bezbolesne, bardzo proste i nie naraża na stres, dlatego można je wykonać nawet bardzo małym dzieciom.
Wystarczy pobrać odrobinę próbki śliny i umieścić w plastykowej tubie.
Zadzwoń 601 327 873 aby uzyskać więcej informacji
Korzyści wpłyną na całe twoje życie